Zadzwoń! 10:00 - 16:00

600730100

Osprzęt elektryczny 0
Osprzęt elektryczny

Osprzęt elektryczny

Nasz dom, mieszkanie to nie tylko eleganckie meble, lśniące podłogi, odpowiednio dobrane kolory ścian, dodatki dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie całości. Żeby wszystko mogło optymalnie działać potrzebny jest projekt instalacji elektrycznej, dobór i zakup osprzętu elektrycznego. Potrzebne są przewody elektryczne, odpowiednio dobrane gniazdka, włączniki, wyłączniki, przełączniki i sterowniki światła oraz pozostałych urządzeń domowych. Ich wybór przysparza nam jednak pewne kłopoty. Wynikają one z obawy, że te urządzenia mogą popsuć aranżację wnętrza. Nic bardziej błędnego! Ich obecność wcale nie psuje wystroju wnętrza, ale co ważne wręcz podkreśla desing domu.

Osprzęt elektryczny

Oferta obejmuje nowoczesne włączniki światła dotykowe, rezystorowe (ściemniacze), dobre i co bardzo ważne w przypadku dzieci i seniorów, bezpieczne gniazdka tak pojedyncze jak i podwójne w różnych kolorach. Czasami, poszukując odpowiedniego rozwiązania w zakresie osprzętu elektrycznego warto wyjść poza tradycyjne rozwiązania. Może warto zdecydować się, na przykład, na kolorowe gniazdka elektryczne zamiast białych. Pozwoli to dopasować ich kolor do koloru ścian przez co staną się praktycznie całkowicie niewidoczne. A może użyć kontrastowych barw w zestawieniu z kolorem ściany? I w jednym i drugim przypadku pełnią one funkcję dekoracyjną. W miejscach mniej widocznych można montować gniazdka telefoniczne, sieciowe lub antenowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tzw. wyłączniki schodowe, umożliwiające sterowanie światłem (włącznie/wyłączanie) w dwóch punktach. Natomiast gdy podepniemy je do wyłącznika krzyżowego uzyskujemy trzeci punkt sterowania. Pozostaje dobrać kolorystykę i zdecydować się na system sterowania, mechaniczny lub elektroniczny. Bardziej wymagając osoby, będące „trendy” i podążające za najnowszymi rozwiązaniami, decydują się na niezwykle nowoczesne wyłączniki dotykowe, które nie tylko wyglądają bardzo designersko, ale są także, co ważne praktyczne. Również ściemniacze LED na pilota są dzisiaj bardzo popularne.

Podstawową czynnością przy doborze osprzętu elektrycznego jest projekt całej instalacji elektrycznej. Wszystko zależy od tego jakie będzie nasze mieszkanie. Czy jest to nowo budowany dom, mieszkanie w developerskim bloku czy remont użytkowanego mieszkania. Musimy jednak pamiętać, że decydentem całości jesteśmy my, ale korzystajmy z porad fachowców: architektów, projektantów wnętrz, elektryków, monterów, obsługi sklepu, w którym dokonujemy zakupów. Musimy mieć gotowy projekt aranżacji wnętrz, choćby w głowie. Pozwoli to wybrać nam odpowiednią liczbę gniazdek, wyłączników i określić długość przewodów elektrycznych. Musimy sprecyzować punkty montażu poszczególnych elementów osprzętu,  gdzie wewnątrz, a w przypadku domu gdzie na zewnątrz. Nasz projekt powinien obejmować punkty montażowe gniazdek używanych stale, np. pralka lub sporadycznie. Musimy również dobrać odpowiednie normy zabezpieczeń tych elementów. Znowu zależne jest to od miejsca i charakteru pomieszczenia i warunków w jakich będą działać (wilgoć, bryzgoszczelność, kurz, itp.). Unikajmy stosowania  przedłużaczy, tzw. „złodziejek”, rozdzielaczy. W wyjątkowych sytuacjach jest to praktyczne, ale niezbyt bezpieczne. Ty decydujesz o wzornictwie, to znaczy serii wyrobów na jaką się zdecydujesz. Bardzo często serie można łączyć. Kolejny krok to decyzja czy chcesz używać ściemniaczy, czy czujników: ruchu, dzień/noc. W zależności od projektu instalacji elektrycznej,  kupuje się osprzęt podtynkowy lub natynkowy. W budownictwie mieszkalnym zdecydowanie częściej stosuje się dyskretne instalacje podtynkowe, schowane przed wzrokiem domowników i gości, nie oznacza to jednak, że systemy natynkowe projektowane są tylko i wyłącznie dla potrzeb obiektów przemysłowych. Schematy natynkowe stanowią istotną część wszystkich montowanych instalacji elektrycznych. Stosuje się je w części pomieszczeń użytkowych, jednak przede wszystkim dotyczy to części gospodarczych, piwnic, garaży, schowków podschodowych, ściennych. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na  rozwiązania kierując się przede wszystkim kryterium funkcjonalności bądź zastosować takie, dzięki któremu instalacja będzie prowadzona w sposób dyskretny i estetyczny.

Podtynkowy osprzęt elektryczny w zasadzie nie pozwala na żadną ingerencję w instalację bez rozkuwania ścian, co wiąże się z mniejszym lub większym remontem. Modernizacja czy naprawa ewentualnej awarii w przypadku instalacji natynkowej jest zdecydowanie prostsza. Oferta natynkowego osprzętu elektrycznego jest bardzo bogata i posiada wszelkie walory estetyczne. Warto jeszcze wspomnieć i zastanowić się nad zastosowaniem innych elementów osprzętu, jak:  włączniki do rolet i żaluzji (automatyka zasuwania i rozsuwania;  włączniki do urządzeń grzewczych ( włączania/wyłączania);  gniazda antenowe, SAT,  telefoniczne, komputerowe; termostaty i regulatory temperatury; czujnik gazu, także z alarmem; sterowanie wentylacją, klimatyzacją; automatyczne, systemowe sterowanie różnymi urządzeniami w domu tzw, „instalacje inteligentne”; itp. Wszystkie wymienione tu składniki osprzętu elektrycznego ich producenci oferują w seriach o jednorodnym wzornictwie, design’ie pasującym do siebie i zgodnych z naszym projektem. Wybór należy do nas. Parę kabli, kilka włączników/wyłączników, gniazdek, a ile zachodu. Ale nic to! Głowa do góry, hasło dnia i do pracy. Uruchommy nasze szare komórki i pokażmy inwencję twórczą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl