Zadzwoń! 10:00 - 16:00

600730100

Szklane domy mit, utopia a może realizm 0
Szklane domy mit, utopia a może realizm

Szklane domy mit, utopia a może realizm.

               Szklane domy („Przedwiośnie”, St. Żeromski) to Kogel Mogel (aluzja do filmu) w ofercie Luxury Ligth. Szklane domy – to symbol nowej cywilizacji opartej na postępie technicznym, cudownym wynalazku pozwalającym żyć ludziom w luksusie i wygodzie za niewielką cenę, i w ten sposób wpływa pozytywnie na ich życie wewnętrzne i zewnętrzne. Szklane domy są jednocześnie piękne, funkcjonalne i wydawać by się mogło, że kruche. Ale w naszej ofercie ich kruchość nie odnosi się wyłącznie do właściwości fizycznych, ma ona również znaczenie metaforyczne, bo podkreśla możliwość ich nieustannej modyfikacji. To co dzisiaj jest modne i mi się podoba jutro może potrzebować zmiany. I tym jest właśnie metafora kruchości domu, bo nie trzeba go zburzyć, żeby zmienić jego wygląd, a do tego potrzeba nam światła. Prostota i elegancja, transparentność i intymność, łatwość zmiany design ‘u. Nasza propozycja nie jest synonimem mitu czy utopii tylko realizmu i pragmatyzmu. Pomocą w realizacji naszych marzeń, bo przecież dom, mieszanie jest marzeniem każdego z nas, a oświetlenie ma kształtować wnętrze i zewnętrze, być nie tylko funkcjonalne, ale stanowić prawdziwą ozdobę.

 

               Dom to nie tylko projekt bryły ale także jej wnętrza, mimo wszystko decydujące zdanie, jako inwestorów, należy do nas. W przypadku mieszkania jesteśmy trochą bardziej ograniczeni ale przecież XXI w. to nie czasy PRL-u, książeczek mieszkaniowych i wielkiej płyty. Dzisiaj każdy developer liczy się z zdaniem indywidualnego odbiorcy, bo w końcu „klient nasz Pan”. Dlatego chcąc zadbać o nasz dom, mieszkanie od samego początku przyda się nam podstawowa wiedza o zasadach projektowania instalacji oświetleniowej, a kilka praktycznych rad pomoże nam samodzielnie zaprojektować optymalne oświetlenie domu. Dobrze przemyślany plan, zrozumienie funkcjonalnego i bezpiecznego podziału domu, mieszkania i umiejętność doboru właściwego źródła światła dla potrzeb każdego domownika to klucz do stworzenia idealnego oświetlenia wymarzonego domu.

Musimy zacząć od doboru odpowiedniego światła, jego rodzaju, intensywności i barwy pod względem konkretnego miejsca, potrzeb użytkowników i warunków otoczenia. Musimy zastanowić się i zaplanować konkretne strefy miejsca pracy, relaksu i wypoczynku, wygląd sypialni, kuchni, łazienki, pokój dla dziecka. Nie możemy również zapomnieć o ciągach komunikacyjnych jak korytarz, schody. Wszystko to ma istotne znaczenie, bowiem każde z tych miejsc wymaga innego rodzaju światła. W kuchni potrzebne jest światło najbardziej zbliżone do naturalnego, w miejscu relaksu należy zainstalować światło delikatne i ciepłe sprzyjające odprężeniu. Odpowiedni projekt pozwoli nam wskazać konkretne potrzeby, co do oświetlenia w danym pomieszczeniu i jednocześnie jest to najlepszy moment by zacząć myśleć o przyszłości, czyli ewentualnych zmianach i modernizacji oświetlenia, by uniknąć późniejszych rozczarowań, że brakuje gniazda elektrycznego czy dogodnego podłączenia dla nowej oprawy oświetleniowej.

 

               Światło.

               Każda przestrzeń potrzebuje kilka różnych punktów światła. W zasadzie oświetlenie można podzielić na dwie kategorie:

               Oświetlenie ogólne - powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze. Pozwala na całkowite rozjaśnienie pomieszczenia, ale nie powinno i nie może być jedynym źródłem światła. Oświetleniem ogólnym może być pojedynczy żyrandol, lampa lub kilka opraw montowanych w suficie.

 

               Oświetlenie pomocnicze - bardzo praktyczne i przydatne źródła światła umożliwiające wygodne i swobodne wykonywanie wielu czynności przy dobrym oświetleniu. Musi być dopasowane do konkretnych funkcji w wybranych miejscach. Te miejsca to kuchenny blat roboczy,  nad lub na biurku, nad łóżkiem, w sypialni lub na stoliku nocnym, lustro w łazience, korytarzu, schody, lampa stojąca itp.

 

               Każdy rodzaj oświetlenia musi również, obok funkcji praktycznej spełniać wymogi dekoracyjne. Przede wszystkim jako oprawa sama w sobie lub eksponować wybrane elementy lub punkty wystroju.

               Żarówki.

               Kolejny element naszego projektu to źródła światła, czyli rodzaje żarówek. Również w tym temacie warto przypomnieć sobie parę zasadniczych prawd.

               Lampy żarowe (żarówki) - w tradycyjnych żarówkach elementem świecącym jest włókno wolframowe umieszczone w szklanej bańce wypełnionej gazami szlachetnymi. Jednak klasyczne żarówki charakteryzują się niską skutecznością świetlną,  krótką trwałością oraz bardzo wysokim zużyciem energii elektrycznej, a rozwój techniki tego nie toleruje. Wyróżnia je jednak światło najbardziej zbliżone do naturalnego, słonecznego, co daje wierny obraz barw otoczenia. Takie żarówki nie są już przeznaczone do użytku domowego, o czym informuje nas informacja na opakowaniu, zgodnie z obowiązującymi nas rozporządzeniami UE. Ich koszt jest niewielki, ale za to pobierają bardzo dużo energii elektrycznej, z której zdecydowana większość jest wykorzystywana nie do oświetlenia pomieszczenia, a do wytwarzania ciepła co bywa niebezpieczne w skutkach. Taką rozgrzaną żarówką można się bardzo łatwo poparzyć, a emitowana przez nie temperatura może być zalążkiem pożaru. Z tych właśnie względów (wysoka energochłonność, krótka trwałość i słaba wydajność) lampy żarowe (żarówki) wycofano z powszechnej sprzedaży do użytku domowego.

 

               Żarówki halogenowe - lampy halogenowe stały się nowszym zamiennikiem tradycyjnych żarówek, ale niestety do końca idealne nie są, bo podobnie jak żarówki zużywają dużo prądu. Wewnątrz bańki zachodzi inny proces, który zwiększa skuteczność świetlną, ale również następuje silna emisja ciepła. Wyróżnia je szybki zapłon i jednolite światło, które nie zniekształca kolorów i daje wierny obraz otoczenia, natomiast liczba włączeń i włączeń tak bardzo nie wpływa na jakość halogenu, dlatego ich trwałość jest większa niż klasycznych żarówek.

 

               Świetlówki energooszczędne – to kolejna próba rozwiązania problemu oszczędności energii, trwałości i jakości światła. Charakteryzuje je budowa i inny system emisji światła, które powstaje poprzez wzbudzanie luminoforu promieniowaniem ultrafioletowym. Kiepska obudowa i jej awaria może nas narazić na szkodliwe promieniowani UV, ale jeśli świetlówka posiada podwójną szklaną obudowę nie musimy się tego obawiać. Niepodważalną zaletą świetlówek jest to, że mogą przybierać różne barwy światła, wszystko dzięki doborowi odpowiednich luminoforów, stąd częste ich wykorzystywanie w dekoracyjnych oprawach. Wyróżniają się niskim zużyciem energii elektrycznej i wysoką trwałością. Przy wyborze świetlówki jako źródła światła w naszym domu, mieszkaniu lub wybranych pomieszczeniach, punktach zwróćmy uwagę na napis na opakowaniu "quick start", "quick light" czyli "szybki start", „szybkie światło”. Jest to informacja, że świetlówka będzie się szybko rozświetlała zaraz po włączeniu. Lampy tego typu w zasadzie rozświetlają się wolniej.

 

               Lampy LED - źródłem światła w żarówkach, taśmach LED jest dioda elektroluminescencyjna. W zależności od zastosowanego związku chemicznego można uzyskać białą barwę światła o różnej temperaturze barwowej i kolorystyce. Lampy LED to obecnie najlepsze i najbardziej wydajne źródła światła sztucznego dostępne na rynku. Przede wszystkim są energooszczędne, wysoce trwałe, nie nagrzewają się, a pobraną energię wykorzystują na emisję światła. Wyróżniają się także wysoką odpornością na cykle włącz/wyłącz, tak więc z powodzeniem mogą być stosowane w oprawach z czujnikiem ruchu, fotokomórką czy w miejscach, które charakteryzuje częste włączanie i wyłączanie światła, np. na korytarzu, w łazience. Jednym słowem jak śpiewa Krystyna Prońko: „Jesteś lekiem na całe zło, I nadzieją na przyszły rok, Jesteś gwiazdą w ciemności, Mistrzem świata w radości, Oto cały Ty…” (tekst: Bogdan Olewicz). Mimo wszystko łyżeczka dziegciu do beczki miodu, bo koszt lampy LED jest kilkukrotnie wyższy, ale zwraca się bardzo szybko nawet szybciej niż myślimy.

 

               Co ma Wat do Lumena?

               Każda nowość to zmiany, których się uczymy i powoli akceptujemy, tym bardziej gdy przynoszą nam wymierne korzyści. Moc tradycyjnej żarówki podawana jest w watach (W) i określa ilość pobieranej energii elektrycznej. W przypadku oświetlenia LED’owego podaje się wartość emitowanego światła wyrażaną w lumenach (lm). Obecnie producenci LED’owych źródeł światła podają na opakowaniach gotowy przelicznik, tzn. ile lumenów odpowiada jakiej wartości wat i dodatkowo informują ile wat, czyli energii elektrycznej ona sama faktycznie zużywa. Umożliwia to nam dobór właściwego źródła światła pod względem jasności i oszczędności. Np. tradycyjna żarówka o pobieranej mocy 60 W emituje światło o wartości 800 lumenów. Lampa LED o takiej samej emisji strumienia światła pobiera 8 W mocy energii elektrycznej. Przy takim porównaniu nawet kalkulator nie jest potrzebny.

 

               Temperatura barwowa.

               Kolejna wartość, tym razem określana w stopniach Kelvina, ale równie ważna. Jest to obiektywna miara, która pozwala dobrać właściwy kolor i moc emitowanego światła. To, czy światło jest jasne czy przyciemnione, bardziej żółte czy silnie białe, wpływa nie tylko na wygodę przy wykonywaniu pewnych czynności, ale także na nasze samopoczucie. Każdy z nas wypoczywa, relaksuje się i odpręża przy świetle raczej przyciemnionym, ciepłym i nieostrym. Natomiast, intensywne, jasne i białe światło (zimne), pozwala skupić się na podejmowanych działaniach i pracy, ponieważ ostre światło kieruje uwagę na konkretne rzeczy, zadania. Natomiast temperatura barwowa neutralna, jak sama nazwa wskazuje jest oświetleniem ogólnym, uniwersalnym.

 

               Rodzaje opraw oświetleniowych.

               To kolejny etap naszego projektu szklanego domu. Każda lampa, jej rodzaj i przeznaczenie jest ważne bo decydujące o wystroju i charakterze każdego pomieszczenia.

               Lampy sufitowe

               Są mocowane punktowo z oprawą tuż przy suficie lub z kloszem (kloszami) zawieszonym na łańcuchu czy stalowym ramieniu. Mogą to być lampy wiszące, listwy sufitowe z jednym lub kilkoma reflektorami, plafony czy sufitowe szyny, jak również reflektory podtynkowe czy oprawy wpuszczane, które są najbardziej neutralne dla aranżacji wnętrza. Wybór takiej lampy lub systemu świetlnego powinien być podyktowany powierzchnią pomieszczenia, jego wysokością, ilością innych źródeł światła i oczywiście preferencjami domowników. Ich zadaniem jest równomiernie i intensywne oświetlenie całego pomieszczenie, by można było swobodnie funkcjonować. Należą do oświetlenia głównego.

 

               Lampy stołowe

               Blat biurka, komoda, stolik to ich miejsce. Bez względu na prezentowany styl muszą dawać delikatne, rozproszone światło, dla relaksu lub skupioną, punktową i intensywną jasność, do pracy. Mają zwykle niewielkie rozmiary, są funkcjonalne i praktyczne, bo taka jest ich rola.

 

               Lampy podłogowe

               Kiedyś kojarzyły się nam z wysokimi, stojącymi i co najważniejsze mobilnymi lampami, które można przestawiać w dowolne miejsce w domu. Mogą dawać światło rozproszone i delikatne, ale również tak intensywne, że mogą zastąpić oświetlenie sufitowe czyli główne. Preferowane jest, by takie lampy  posiadały regulowane ramię bądź ramiona, w zależności od ilości zamocowanych źródeł światła. Dzisiaj są klasyfikowane jako lampy stojące. Obecnie oświetlenie podłogowe to przede wszystkim całe systemy wpuszczane w schody, podłogę i umożliwiające swobodę i bezpieczeństwo komunikacji. Stanowią uzupełnienie oświetlenia głównego i zachowują walory dekoracyjne.

 

               Lampy ścienne

               Ich głównym zadaniem jest oświetlenie ciągów komunikacyjnych i podkreślenie dekoracji lub walorów konkretnego miejsca w pomieszczeniu. Należą do nich przede wszystkim kinkiety różnego rodzaju. Chętnie korzysta się z nich przy aranżacji pokoju dziecinnego, sypialni lub w łazience. Oświetlenie ścienne można dostać w postaci lamp, paneli świetlnych, kinkietów czy reflektorów. Wybór konkretnej lampy zależy od rodzaju pomieszczenia, jego wielkości i wystroju.

 

               Reasume.

               Wydaje się, że to wszystko, a tak naprawdę to dopiero początek.  Przed nami projekt instalacji elektrycznej, oświetlenia zewnętrznego i podjęcie decyzji od czego zacząć. Od wyboru lamp, źródeł światła, rozprowadzenia kabli? A może zdecydować się na inteligentne oświetlenie? Jednym słowem szklany dom to nie jest takie „hop-siup”. Zapraszamy więc do nas po poradę, pomoc, transport. Do zobaczenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl